Bloggen som komplement

Idag återfinns den här intressanta artikeln i Svenska Dagbladet. Den behandlar det faktum att bloggarna bjuder på både information, tyckande och nyhetsvinklar som de traditionella medierna inte mäktar med, eller av princip inte kan då de måste hålla sig objektiva och bloggarna ofta är mycket hårdvinklade och subjektiva. Men med fyrtio bloggar som skriver olika om samma sak blir läsarens möjlighet att själv bilda en egen uppfattning betydligt större än efter att ha läst en enda artikel i Svenska Dagbladet.

Det känns bra att Svenskan skriver om bloggfenomenet utifrån vinkeln att bloggarna är ett komplement till de traditionella medierna, som skapar mervärde för läsarna, och möjlighet till fördjupning. (Här spelar självklart Twinglylänkarna en viktig roll.)

Sedan är det intressant att se medie och kommunikationsprofessorn Stig Arne Nohrstedts uttalande om att bloggarna inte är ett hot mot journalistiken, snarare tvärtom. Däremot kan man fundera över de journalister som använder bloggar som enda källa och ofta utan att ens lämna källhänvisning…

Forskaren Christian Christensen säger så här: “Bloggen kan ju vara mer genomskinlig. Många bloggare är tydliga med sin uppfattning, och att skriva att man är emot kriget mot Irak innebär ju att jag som läsare vet vad för slags information som kommer att läggas ut.”

Något som borde diskuteras mer i branschen. Objektivitet. Att bloggarna är subjektiva vet vi. Journalister ska vara objektiva. Men klarar de av det? Vore det inte i vissa fall bättre att journalister eller publikationer var mer tydliga med sina utgångspunkter och personliga ställningstaganden, för att ge läsaren en möjlighet att skapa sin egen uppfattning?

Hur ser mediekonsumenterna på detta? Litar de på den objektiva journalisten? Skulle pressen kanske till och med öka sin trovärdighet och tas på större allvar om den i vissa delar frångick objektivitetsprincipen? Jag vet inte, jag slänger ut frågan, och hoppas få er läsares tankar om detta.

Spara / dela med dig
  • Facebook
  • del.icio.us
  • Pusha
  • Bloggy
  • TwitThis
  • Google
  • Live
  • LinkedIn
  • Maila artikeln!
  • Skriv ut artikeln!
(0%) (0%) (0%) (0%)
0 buttar
  • Mediekonsumenten

    intressant och bra skrivet. funderar ganska mkt som du.

    Objektivitet… 10 journalister beskriver samma händelse/fenomen och det resulterar i olika beskrivningar. Så vad har det journalistiska kravet på objektivitet för värde för Läsaren, egentligen? Är inte objektiviteten i någon mån uppgiven i samma stund som tidningen ger vissa nyheter utrymme och andra inte får det? Ges inte saker och ting alltid en vinkel? Jag funderar mkt över varför det oftast är så mycket lättare att beskriva verkligeheten på ett redan accepterat sätt? Och hur det står i relation till objektivitet?

    Skulle vara intressant att veta med om den som skriver för att kunna bilda sig en uppfattning. beskrivningar av en tidning som t.ex. “oberoende liberal” hjälper en ju på traven i tolkning men ofta skulle det vara värt att veta mer om Vem som skriver och Varför.

  • http://disruptive.nu Poppe

    De flesta bloggare driver sin blogg oavlönade. Deras motiv är engagemang, passion och vilja att kommunicera. Oftast skriver de om det som intresserar dem, inte det som de tror skulle intressera andra.

    Journalister har däremot betalt för att skriva, ofta på beställning och åt bolag som är förtvivlat måna om att servera innehåll som är intressant för sina läsare. Således kan objektiviteten hos dessa ifrågasättas.

    En bloggare är förvisso subjektiv men det är också nånting som man inte hymlar om.

    Journalister som går ifrån objektivitetsprincipen kallas väl krönikörer ? :-) Vanligtvis utgör dessa ett dragplåster och det är väl så just på grund av avsaknad av objektiviteten.

    Mvh
    Poppe

  • http://mymlanthereal.wordpress.com Sofia

    Mediekonsumenten – att en tidning är oberoende liberal säger ju faktiskt ingenting om de enskilda reportrarna som ska vara objektiva och oberoende av vilken färg tidningen har på ledarsidan.

    Poppe – jo men jag antar att du förstår hur jag menar? Även om jag som journalist skriver utifrån det objektiva perspektivet och kollar med olika källor, så kanske det jag skriver blir mer trovärdigt om mina läsare vet vad jag i grunden har för inställning? Om jag ska skriva om en moderatpolitiker som fuskat med teveavgiften kanske det har betydelse för mina läsare om jag själv är sosse och jobbar med public service? För ingen ÄR ju helt objektiv.

  • http://deepedition.com Niclas

    Mediekonsumenten. I alla undersökningar som gjorts under lång tid så visar det sig att det bland journalisterna finns en klar överrepresentation av vänsteråsikter. Tittar man på vad tidningarna säger sig ha för politisk färg så är det klart överrepresentation för liberala och oberoende liberala. Så precis som Sofia påpekar: tidningens färg har inget med den generella journalistiken att göra. Eftersom det vore inte logiskt och knappast kunna fungera.

  • http://deepedition.com Niclas

    Fast Sofia – det som påpekades var ju att bloggare oftare hänvisar till sina källor på ett helt annat sätt och djup. Och gör det verifierbart genom länkningt etc. Källorna till traditionell journalistik är sällan så.

  • http://http Monika Ringborg

    Nej, jag litar inte på den objektiva journalisten. Denna strävar efter något som inte är möjligt. Pressen skulle öka sin trovärdighet om de släppte objektivitetsprincipen. Objektivitet är en illusion.

  • http://monikaringborg.wordpress.com Monika Ringborg

    Däremot tror jag på den journalist som är nyanserad. För det är iaf möjligt att vara.
    :-)

  • http://mymlanthereal.wordpress.com Sofia

    Niclas – det jag syftade till var det som nämndes om journalister (främst i USA) som nallat nyheter från bloggar utan att kolla upp dem.

  • http://mymlanthereal.wordpress.com Sofia

    Monika – jag tror att strävan bör vara mot objektivitet. Att man sedan inte lyckas nå den är något annat, och det är här det kanske skulle hjälpa om journalisten inte tvingades “låtsas” vara neutral.

  • http://monikaringborg.wordpress.com Monika Ringborg

    …om journalisten inte tvingades “låtsas” vara neutral.

    Ja, jag tror det skulle hjälpa upp trovärdigheten.

  • http://mindpark.se/2008/03/06/sandra-i-mindpark-soffan/ Sandra i Mindpark-soffan · Mindpark

    [...] En första sändning från soffan @ Parken. Sandra, ny i gänget fick inget att välja på. Samtalet, som egentligen bestod bestod av nio delar skratt och en del allvar (innan ”redigeringen”) handlar om varför journalister ska blogga, varför läsarmedverkan är en bra sak och en liten smula om var rubbet är på väg. Vi spelade in redan i måndags när S gjorde sin första dag, men jag har inte hunnit få upp det förrän nu. Och det blev ju vältajmat med tanke på dagens inlägg på samesame om bloggen som ett komplement. [...]

blog comments powered by Disqus